big-K24-min

Faktura eksportowa

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Kalisz >> Faktura eksportowa

Sprzedając swoje towary za granicę innym firmom polski podatnik VAT musi zadbać o szereg formalności. W tym oczywiście wystawienie odpowiedniej faktury VAT i dokumentowanie transakcji sprzedaży towarów i usług. Do sprzedaży zagranicznej służy wystawiana przez płatnika faktura eksportowa. Zawiera ona szereg innych informacji niż zwykła faktura VAT, uwzględniając charakter sprzedaży zagranicznej. Stanowi źródło wymaganych informacji zarówno kontrahentom, jak i służbom celnym, spedytorom czy bankom. Jeśli jest prawidłowo sporządzona, ułatwia a niekiedy wręcz umożliwia przepływ towarów i zapłatę.

Faktura eksportowa – jakie informacje zawiera?

Faktura eksportowa nie jest tym samym, co faktura komercyjna używana w kraju. Zawiera inne informacje i ma tez inne cele. Faktura eksportowa nie służy celom księgowym, lecz dopełnianiu formalności związanych z eksportem towarów za granicę. Dlatego może być wymagane dołączenie do niej informacji dodatkowych, m.in.:

 • kraj pochodzenia,
 • klasyfikacja produktu (np. kod Schedule B czy HTS),
 • właściwa wartość towarów,
 • certyfikat o spełnieniu standardu Incoterms 2020,
 • informacje o licencji eksportowej,
 • certyfikaty wymagane w kraju docelowym lub wydane przez kraj docelowy,
 • dokumenty świadczące o spełnieniu wymagań prawnych lub celnych kraju docelowego,
 • oświadczenie o kontroli miejsca docelowej.

To tylko część informacji, które mogą być wymagane w prawidłowo sporządzonej fakturze eksportowej. Więcej o tym przeczytasz w naszym wpisie na bloga – Faktura eksportowa.

Wystawienie faktury eksportowej potrzebne do rozliczeń podatkowych

Fakturę eksportową należy wystawić do 15. dnia następnego miesiąca po miesiącu dokonania dostawy towaru lub usługi. Termin ten biegnie tak samo od momentu otrzymania zaliczki. W niektórych sytuacjach można zastosować 0% stawki podatku, o ile przed złożeniem deklaracji podatkowej, podatnik uzyskał dokument potwierdzający wywóz towarów poza UE. Najwygodniej i najprościej jest wystawić fakturę eksportową za pomocą naszego programu. Pokażemy Ci, jak to zrobić. 

Jak wystawić fakturę eksportową w programie Faktura VAT 2022?

Stworzenie gotowej faktury eksportowej wykonuje się w następujący sposób. 

 • W głównym oknie programu, w polu Nowy Dokument klikamy na Sprzedaży lub wciskamy F2.

Program do fakturowania - nowy dokument - sprzedazy

 • W nowym oknie wybieramy pozycję Faktura eksportowa. W górnej części okna możemy od razu określić sposób sprzedaży lub nadać nazwę plikowi faktury w systemie. Jeśli chcemy, możemy też zaznaczyć pozycję faktura uproszczona w dolnej części okna. 

 • Pojawi się okno wprowadzania danych. Musimy uzupełnić wszystkie dane transakcji i dodać towary lub usługi. Towary i usługi dodawać możemy z listy wcześniej przygotowanych lub wprowadzić nowe. 

3-wprowadzanie-danych-do-faktury-numer_-daty

4-wprowadzanie-danych-do-faktury-dane-o-firmach

5-wprowadzanie-danych-do-faktury-towary_-uslugi

 • Zaglądamy do zakładki Podsumowanie i w lewym górnym rogu programu klikamy Zapisz. Faktura eksportowa jest gotowa i zapisana w Liście dokumentów

Możemy też ją wydrukować, klikając na Drukuj lub upewnić się przed drukiem, że wszystko jest w porządku poprzez Podgląd wydruku

Udostępnij ten artykuł:
Rafal Morawski
Rafal Morawski
Artykuły: 1555

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *