big-K24-min

Brak internetu a kasa online – czy musisz przerwać sprzedaż?

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Firma >> Brak internetu a kasa online – czy musisz przerwać sprzedaż?

Brak internetu a kasa online to kwestia kłopotliwa dla przedsiębiorców, którzy są świadomi kar za prowadzenie sprzedaży niezgodnie z przepisami. Co zrobić, gdy w wyniku awarii po stronie dostawcy sieci lub innych problemów technicznych nie można zapewnić kasie online stałego dostępu do Centralnego Repozytorium Kas? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

Kasy online – urządzenia z wymaganiami

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online spoczywa na określonych grupach przedsiębiorców. To m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy czy właściciele lokali gastronomicznych. Jednakże od początku 2023 r. na rynku dostępne są już wyłącznie tego rodzaju kasy. Podatnik otwierający np. nowy sklep czy punkt usługowy lub wymieniający starą kasę na nową nie kupi już starszego typu kas z kopią elektroniczną, ani tym bardziej papierową.

Niezależnie od tego, czy podatnik ma kasę online z wyboru, czy z przymusu, musi spełnić określne wymagania. Podstawowym jest zapewnienie urządzeniu stałego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Ten teleinformatyczny system prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na bieżąco analizuje prawidłowość rejestrowanych transakcji. Celem jego działania ma być przede wszystkim wykrywanie poważnych nadużyć podatkowych.

Sposób połączenia kasy online z CRK musi zapewnić:

  • przesyłanie danych z kasy w sposób ciągły, bezpośredni i zautomatyzowany lub na żądanie Szefa KAS w postaci elektronicznej zgodnej ze strukturą określoną przepisami;
  • przesyłanie poleceń z CRK do kasy, dotyczących fiskalizacji, a także sposobu i zakresu pracy kasy oraz przesyłania danych z kasy;
  • prawidłowość pracy kasy.

W związku z tymi wymogami pytanie: brak internetu a kasa online jest całkowicie zasadne. Przepisy wskazują bowiem, że np. przy awarii kasy i braku urządzenia zapasowego prowadzenie sprzedaży jest niezgodne z przepisami. Co w takim razie w przypadku braku internetu?

Brak internetu a kasa online – co robić?

Odpowiedź na pytanie: brak internetu a kasa fiskalna znajdujemy w art. 111 ust. 3ab ustawy o VAT. Przepis ten wprost opisuje procedurę postępowania w przypadku braku dostępu do sieci.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku czasowego braku internetu podatnik ma obowiązek dalej prowadzić sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Jednak niezwłocznie po ustaniu przyczyn braku internetu muszą przywrócić połączenie kasy z CRK.

Natomiast w przypadku trwałego braku możliwości połączenia z internetem, podatnik za zgodą naczelnika urzędu skarbowego w ustalonych z nim odstępach czasowych zapewnia połączenie, by przesyłać dane. Przy czym również jest zobowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej.

Omawiamy przepis kwestię – brak internetu a kasa fiskalna – rozwiązuje jednoznacznie. Przedsiębiorca nie musi przerywać sprzedaży. Co więcej, ma on obowiązek rejestrować tę sprzedaż na kasie fiskalnej online. Brak internetu nie jest uzasadnieniem prowadzenia sprzedaży bez wystawiania paragonów (z pominięciem kasy fiskalnej).

Połączenie z drukarką online w programie Faktura VAT 2023

Funkcjonalny program do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2023 pozwala na obsługę drukarek fiskalnych wiodących producentów, m.in. Posnet, Elzab czy Novitus. Wystawianie paragonów za pomocą systemu sprzedażowego to dla wielu przedsiębiorców znacznie wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnych, obsługiwanych z klawiatury kas fiskalnych.

Aby skonfigurować drukarkę fiskalną, w górnym menu wybierz „Ustawienia” -> „Konfiguracja programu”, a następnie w lewym menu wybierz „Drukarka fiskalna”. W tym miejscu wprowadzisz wszystkie ustawienia.

Ceniony przez małych i średnich przedsiębiorców program Faktura VAT 2023 został wyposażony także w wiele innych przydanych funkcji, m.in. zarządzanie magazynem, obsługę Allegro czy sklepu internetowego.

Udostępnij ten artykuł:
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *