big-K24-min

Polski Ład 2.0 – zmiany w opodatkowaniu

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Podatki >> Polski Ład 2.0 – zmiany w opodatkowaniu

 Z dniem 1 lipca 2022 r obowiązywać zaczną nowe przepisy podatkowe. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw tzw. Polski Ład 2.0. Jakie zmiany czekają na podatników w związku z Polskim Ładem 2.0? Czy wpłyną one na wysokość wynagrodzeń?

Założenia obowiązującego od 1 stycznia 2022 r . Polskiego Ładu budziły liczne zastrzeżenia. Przepisy w znaczącym stopniu były niedopracowane, dlatego Ministerstwo Finansów zdecydowało się na naniesienie istotnych zmian. Sejm przyjął część zaproponowanych przez Senat poprawek, a 13 czerwca 2022 r. zostały one podpisane przez prezydenta.

Ustawa Polski ład 2.0 – Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Wprowadzone poprawki odnoszą się bezpośrednio do projektu Polskiego Ładu, który wszedł w życie z początkiem bieżącego roku. Część z nich swoje zastosowanie znajdzie dopiero od lipca, a na niektóre prawo zadziała wstecz.

Polski Ład 2.0 najważniejsze zmiany
Jakie zmiany przewiduje Polski Ład 2.0?

Najważniejsze zmiany ustawy o podatku dochodowym

Wśród zmian objętych nowelizacją znajdują się:

 • obniżenie PIT z 17 na 12% dla podatników rozliczających się w skali podatkowej,

Przepisy te znajdą zastosowanie w przypadku osób, których roczne dochody będą wyższe niż 30 000 złotych, ale nieprzekraczające 120 tys. W przypadku, gdy kwota przekroczy 120 tys. opodatkowanie nadal będzie wynosić 32%. Podatku nie zapłacą osoby zarabiające mniej niż 30 tys. złotych.

 • zmiana kwoty obniżającej podatek. Z dotychczas obowiązujących 5100 zł na 3600 zł.
 • likwidacja tzw. “ulgi dla klasy średniej”, przysparzającej podatnikom licznych problemów.

Nowelizacja zakłada jednak opcjonalne rozliczenie podatnika z uwzględnieniem wspomnianej ulgi w sytuacji, gdy proponowane zmiany miałyby rozstrzygać na jego niekorzyść.

 • zwolnienie z obowiązku poboru zaliczki na podatek PIT przez płatnika

Będzie to miało miejsce na wniosek podatnika w momencie, gdy przewidywane dochody nie przekroczą w roku podatkowym 30 tys. złotych.

 • likwidacja ulgi wprowadzonej od stycznia dla rodziców samotnie wychowujących dzieci wynoszącej 1500 zł, na rzecz możliwości rozliczenia takiego rodzica wraz z dziećmi. Kwota wolna dla samotnych rodziców wyniesie 60 tys. złotych.
 • zwolnienie pracodawcy z odpowiedzialności w przypadku niewłaściwego pobrania zaliczek na PIT, w momencie gdy pracownik przedstawi błędną informację,

Odnosi się to do sytuacji, w której np. osoba zatrudniona w dwóch miejscach pracy złoży nieprawidłowe oświadczenia, a każdy z pracodawców uwzględni pełną kwotę wolną od podatku.

 • ujednolicenie terminu składania zeznania podatkowego dla osób fizycznych. Data 30 kwietnia będzie obowiązywała wobec wszystkich podatników, bez względu na formę opodatkowania.
 • rezygnacja z podwójnego systemu rozliczania zaliczek

Jakie zmiany Polski ład 2.0 szykuje przedsiębiorcom?

Polscy przedsiębiorcy odczują zmiany najszybciej. Czerwcowe zaliczki za podatek dochodowy obliczane będą już na nowych zasadach. Podatnicy rozliczający się według skali podatkowej będą więc mogli skorzystać z obniżonej do 12% stawki. Osoby korzystające z podatku liniowego, przy obliczaniu zaliczki za czerwiec, uzyskają możliwość odliczenia opłaconej od stycznia do czerwca składki zdrowotnej. W stosunku rocznym jego limit wynosi 8,7 tys. zł. Także osoby rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów, będą mogły skorzystać z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o 50% zapłaconych składek zdrowotnych. W przypadku przedsiębiorców korzystających z opodatkowania w postaci karty podatkowej możliwe będzie odliczenie 19% składek. Nowy, zaproponowany model może szybko ulec modyfikacjom. Według zapowiedzi rządzących w przyszłości rozważony będzie wzorzec umożliwiający ujednolicenie podstawy opodatkowania oraz wyliczania składek zdrowotnych w przypadku firm.

Zleceniobiorcy zarobią mniej

Nowe przepisy w bezpośredni sposób dotkną zleceniobiorców zarabiających do 12,8 tys. brutto miesięcznie. Kwota, jaką otrzymają za wykonaną pracę będzie niższa, niż dotychczas. W ich przypadku poprawę da się zauważyć  dopiero w 2023 r . po rozliczeniu PIT za 2022 rok. Podatnicy uzyskujący przychody z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2023r. zyskają możliwość złożenia oświadczenia PIT-2.

Polski Ład 2.0 – co się zmieni?
Zmiany związane z Polskim Ładem 2.0

Wyższe stawki PIT – kogo obejmą?

Zmiany dotyczące zaliczek obejmą osoby, które:

 • złożyły PIT-2, zarabiają między 10,3 a 12,8 tys. złotych z umowy o pracę i stanowi ona dla nich jedyne źródło dochodu,
 • mają zarobki na poziomie max. do 12,8 tys. brutto, a nie złożyły PIT-2 .
 • pracują w służbach mundurowych, złożyły PIT-2 , a ich wynagrodzenie wynosi między 8,9 a 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Wzrost zaliczek PIT ma w tym przypadku charakter przejściowy. W kolejnym miesiącach mundurowi odczują wynikające z podwyższenia progu podatkowego zyski.
 • otrzymują emeryturę w wysokości od 9,4 do 12,8 brutto (w ich przypadku z mocy ustawy kwotę wolną stosuje ZUS). Tak jak w przypadku służb mundurowych emeryci zyskają w wyniku zmian progu podatkowego z 85 528 do 120 000 zł.
 • posiadają kilka źródeł dochodu czyli np. osoby pracujące na etacie i dorabiające na zleceniu, emeryci pracujący dodatkowo na umowę o pracę, czy osoby pracujące na kilku etatach.

W powyższych przypadkach istnieje kilka przyczyn zwiększonych zaliczek na podatek dochodowy, a wśród nich wymienia się uchylenie mechanizmu rolowania, brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej przy jednoczesnym odprowadzaniu jej od każdej z umów.  Podatnicy ci od 1 stycznia 2023 r będą mogli upoważnić trzech płatników do zmniejszania zaliczek na PIT.

Treść nowelizacji z 9 czerwca 2022 r . została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 czerwca 2022 r .P

Udostępnij ten artykuł:
zlotympiorem
zlotympiorem
Artykuły: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *