big-K24-min

Obowiązkowe fakturowanie online w  KSeF – przygotuj się na zmiany!

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> KSeF - Krajowy System e-Faktur >> Obowiązkowe fakturowanie online w  KSeF – przygotuj się na zmiany!

Powoli mijają czasy, w których faktury elektroniczne różni od tradycyjnych jedynie sposób wystawienia. Postęp technologiczny doprowadził do tego, że już w 2025 roku każda faktura w obiegu gospodarczym w Polsce, poza nielicznymi wyjątkami, będzie rejestrowana przez Internet za pośrednictwem systemu KSeF. Obowiązkowe fakturowanie online w KSeF obejmie większość podatników od 1 lipca 2024 roku, Reszta będzie musiała się do niego dostosować już pół roku później. Podpowiadamy, jak przygotować się tą zmianę i wystawianie faktur przez Internet w KSeF. 

Obowiązkowe wystawianie faktur elektronicznych przez KSeF – od kiedy? 

Wystawianie faktur elektronicznych przez KSeF jest dostępne dla chętnych już od 2022 roku. Docelowo obowiązkowe fakturowanie online w KSeF ma objąć wszystkich podatników. Nie stanie się to późno, bo już od 1 stycznia 2025 roku faktury wystawiane poza systemem będą uważane za nieważne. Co jednak istotne, zmiany nie dotkną każdego w tym samym czasie.

Większość podatników będą obowiązywały od 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia, przez Krajowy System e-Faktur będą musieli rozliczać się wszyscy podatnicy z wyjątkiem tych,  którzy korzystają:

  • ze zwolnienia z podatku VAT; 
  • z fakturowania przewidzianego dla rolników ryczałtowych (tzw. faktura VAT RR); 
  • z kas rejestrujących do fakturowania; 
  • z możliwości wystawiania faktur uproszczonych oraz paragonów, które są za nie uznawane.

Wskazanych wyżej podatników obowiązkowe fakturowanie online w KSeF obejmie dopiero
1 stycznia 2025 roku. Dodatkowe pół roku na dostosowanie się do zmian w zasadach wystawiania faktur, nie jest jednak długim okresem. Warto już wcześniej przygotować się do konieczności adaptacji do nowej rzeczywistości rozliczeniowej. 

Jakich faktur nie obejmie wystawianie faktur przez Internet w KSeF?

Trzeba w tym miejscu dodać, że wystawianie faktur elektronicznych przez KSeF nie będzie dotyczyło kilku specyficznych rodzajów faktur. Do dokumentów, które po 2025 roku nadal będą mogły być wystawiane w dowolnej formie należą:

  • faktury wewnętrzne; 
  • faktury ustrukturyzowane PEF w zamówieniach publicznych;
  • faktury pro forma; 
  • faktury wystawiane w ramach procedury unijnej VAT OSS
  • faktury i bilety za przejazdy środkami komunikacji publicznej, w których nie podaje się danych nabywcy. 

Obowiązkowe fakturowanie online w ksef – przygotuj się na zmiany!

Niezależnie od tego, do której grupy należysz – czy do tej, którą KSeF obejmie już 1 lipca 2024 roku, czy tej, która będzie musiała go wprowadzić w styczniu 2025 roku, dobrze zrobisz, jeśli już teraz przygotujesz się na obowiązkowe fakturowanie online w KSeF. W tym celu, powinieneś zarejestrować się w Krajowym Systemie e-Faktur. Otwarty w 2022 roku system wdraża się drogą rejestracji – sprawdź, jak uzyskać dostęp do KSeF.

Następnie, wystarczy tylko skonfigurować swój program do fakturowania online tak, aby automatycznie przesyłał dane do bazy. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z żadnego programu księgowego (np. dlatego, że wystawiałeś faktury samodzielnie w Word, czy Excel) masz doskonałą okazję na wybór takiego narzędzia. Nie będziesz musiał korzystać z trudnych w obsłudze, choć darmowych aplikacji rządowych do obsługi Ksef, a dodatkowo, w programie do księgowości online znajdziesz funkcje

Wybierz prosty program do faktur online zgodny z KSeF! 

Szukasz prostego programu księgowego, który umożliwiłby Ci sprawne i wygodne fakturowanie online w KSeF? Wypróbuj narzędzie faktura VAT 2024 dostosowane do wymogów Krajowego Systemu e-Faktur. W tym intuicyjnym w obsłudze programie wystawiasz wszystkie rodzaje faktur, jakie podlegają lub będą podlegały obowiązkowi rejestracji w KSeF. Narzędzie bogate jest również we wzory dokumentów księgowych i magazynowych oraz różnych druków, z jakimi można się spotkać prowadząc biznes.

Program obsługuje formularze US i ZUS, w tym wysyłkę formularzy PIT czy plików JPK. Ponadto, możesz w nim prowadzić bazę klientów, cenniki, a nawet kalendarz spotkań.  Oprogramowanie jest kompatybilne nie tylko z KSeF, ale i systemami sprzedaży przez Internet, np. Woo Commerce czy Presta Shop. Z pełną listą integracji programu Faktura VAT 2024 PRO możesz zapoznać się w porównaniu dostępnych wersji

Przygotuj się na fakturowanie online w KSeF z programem Faktura VAT 2024! 

Chcesz dobrze przygotować się na fakturowanie online w KSeF? Z programem Faktura VAT 2024 praktycznie nie odczujesz wprowadzanych zmian. W narzędziu będziesz wystawiał faktury VAT dokładnie tak prosto, jak robiłeś to dotychczas. Po jednorazowej konfiguracji, program sam będzie przekazywał faktury do Krajowego Systemu e-Faktur po tzw. API. 

Umożliwi Ci też szybką wysyłkę deklaracji do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gdy zaczniesz korzystać z niego na co dzień, docenisz też szeroki wachlarz innych funkcji. Program do wystawiania faktur online w KSeF Faktura VAT 2024 możesz testować bez zobowiązań przez 30 dni całkowicie za darmo. 

Już dziś pobierz wersję demo zobacz, jak przejść na wystawianie faktur elektronicznych w KSeF bez nerwów i stresu!

Udostępnij ten artykuł:
Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *