big-K24-min

Fakturowanie online – wygodne wystawianie faktur przez Internet 

STRONA GŁÓWNA >> Blog >> Faktury >> Fakturowanie online – wygodne wystawianie faktur przez Internet 

Fakturowanie online, czyli wystawianie faktur przez Internet, to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy prowadzą firmy o charakterze mobilnym, tj. świadczą usługi u klientów i nie mają częstego dostępu do komputera. Wystawianie faktur online można też polecić z drugiej strony osobom prowadzącym firmy w domu, które kontaktują się ze swoimi klientami głównie przez Internet i posługują się w rozliczeniach tzw. e-fakturami. Samodzielne wystawianie faktur elektronicznych będzie jednak możliwe tylko do momentu wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Co to znaczy? Czy należy nabyć program do fakturowania online przez nowy system? 

Wystawianie faktur elektronicznych bez rejestracji w KSeF tylko do 1 lipca 2024

Przepisy nie regulowały dotychczas, jak powinny wyglądać faktury elektroniczne, przesyłane nabywcom towarów i usług przez Internet, np. na skrzynkę mailową. Dokumenty te musiały oczywiście posiadać obowiązkowe elementy faktury VAT, jednak w praktyce wystawiane były w różny sposób i kilku formatach. Dowolne wystawianie faktur online zakończy jednak wprowadzenie obowiązkowej rejestracji dokumentów w KSeF.

Samodzielne fakturowanie online poza Krajowym Systemem e-Faktur, jest możliwe jedynie do 1 lipca 2024 roku. Do tego czasu, osoby fizyczne i prawne oraz organizacje rozliczające się przy pomocy e-faktur VAT, mogą wystawiać faktury elektroniczne pdf, word, czy excel. Po pierwszym lipca 2024 roku, dla większości podatników wystawianie faktur elektronicznych bez rejestracji w KSeF będzie niemożliwe. Urząd Skarbowy będzie akceptował jedynie faktury ustrukturyzowane w formacie XML, pozostałe uważając za nieważne.

Wystawianie faktur online bez rejestracji w systemie KSeF będzie zatem możliwe jeszcze tylko przez kilka miesięcy. Można do tego wykorzystać darmowy program do fakturowania online Mobilna Faktura, idealny np. dla osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, a w dodatku bezpłatne. Pozwala na wystawienie trzech faktur elektronicznych online miesięcznie całkowicie za darmo. 

Przygotuj się na fakturowanie online w KSeF

Niestety czasy, w których wystawianie faktur przez Internet było takie proste i ograniczało się do wypełnienia wzoru pdf czy Word, już mijają. Obligatoryjne fakturowanie online w KSeF obejmie każdego najpóźniej 1 stycznia 2025 roku. Warto więc zawczasu przygotować się na obowiązkowe wystawianie faktur elektronicznych przez KSeF – tym bardziej, że z systemu mogą korzystać już wszyscy chętni podatnicy.

Co zrobić, by zacząć wystawiać faktury VAT online przez krajowy system faktur elektronicznych? Przede wszystkim, należy dokonać w nim rejestracji. Robi się to nieco inaczej w zależności od tego, czy prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę. Po szczegóły na ten temat zapraszamy do dedykowanego artykułu, w którym podpowiadamy, jak zarejestrować się w KSeF.

By zacząć wystawiać faktury VAT online przez system e-faktur KSeF, należy także zdecydować się na program do fakturowania online. Ministerstwo Finansów udostępniło co prawda dwie darmowe aplikacje do obsługi KSeF, jednak większość przedsiębiorców pozostaje przy wygodnym fakturowaniu online w programie księgowym. Tym bardziej, że większość programów do wystawiania faktur jest już dostosowana do wymogów KSeF, a każdy posiada też szereg dodatkowych funkcji ułatwiających zarządzanie firmą. 

Wypróbuj program do fakturowania online

Jak już wspominaliśmy, do 1 lipca 2024 roku wystawianie faktur przez Internet ułatwi Ci bezpłatny program do faktur online Mobilna Faktura, w którym możesz sporządzić trzy e-faktury VAT online całkowicie za darmo. Z kolei fakturowanie online w KSeF obsłużysz wygodnie w prostym w obsłudze programie Faktura VAT 2024 w każdej z dostępnych na naszej stronie wersji. 

Proste fakturowanie online przez KSeF

Program Faktura VAT 2024 START został dostosowany do wymogów KSeF, dlatego możesz w nim wystawiać faktury ustrukturyzowane XML, które będą automatycznie przesyłane do systemu po API. By narzędzie działało poprawnie, wystarczy po rejestracji w Krajowym Systemie e-Faktur skonfigurować je zgodnie z instrukcją dostępną na stronie.

Przydatne funkcje księgowe 

W programie sporządzisz nie tylko faktury ustrukturyzowane wymagane przez KSeF, ale także inne dokumenty księgowe, takie jak np. JPK VAT. W narzędziu możesz też przygotowywać deklaracje PIT i formularze ZUS. Program w wersji STANDARD obsługuje większość typów faktur oraz znanych dokumentów i not księgowych, posiada też wygodny moduł KPiR. 

Dodatki ułatwiające zarządzanie firmą 

Program Faktura VAT 2024 PRO wyróżnia ponadto szeroki wachlarz wbudowanych funkcji ułatwiających zarządzanie firmą. Baza klientów, moduł tworzenia cenników, kalendarz, przydatne kalkulatory podatkowe, integracje z systemami sprzedaży internetowej (WooCommerce, PrestaShop, Allergo) i magazynowymi, to tylko niektóre z nich.

Z pełną listą funkcji dostępnych w programach do fakturowania online z serii możesz zapoznać się na stronie porównanie wersji programów Faktura VAT 2024.

Wypróbuj za darmo program do fakturowania online zgodny z KSeF!

Wybór programu do fakturowania online z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto zatem przed faktycznym zakupem takiego narzędzia mieć możliwość jego przetestowania. Chcesz sprawdzić, czy program do wystawiania faktur przez Internet w KSeF Faktura VAT 2024 będzie Ci odpowiadał? Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego i przetestuj narzędzie bez żadnych zobowiązań! 

Udostępnij ten artykuł:
Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *